ressamlar, ünlü ressamlar
facebook
twitter
pinterest
google plus
google plus
google plus
Ünlü Ressamlar

Giovanni Fattori Hayatı

Giovanni Fattori, 6 Eylül 1825’de Livorno’da doğdu. Babası kenevir zanaatçısı idi. İlk evliliğinden iki çocuk sahibi olan baba Fattori ikinci bir defa evlenmiş ve bu izdivaçtan Giovanni dünyaya gelmişti.

Giovanni, genç yaşında okulu bırakarak ticaretle uğraşan üvey ağabeyisine yardım etmeye başladı. Kısa zamanda Giovanni’nin resme olan tutkusunu sezen ailesi O’nu önce Giuseppe Baldini’nin yanına verdi. Burada  resim bilgisini ilerletince 1846’da Floransa’daki Giuseppe Bezzuoli’nin Akademisi’ne yolladı.

1848 yılında çıkan savaş nedeniyle öğrenimi yarıda kaldı, bu arada politikayla ilgilendi; «Hareket Partisi» nin kuryeliğim yaptı. 1849 yılında sanat çalışmalarına yeniden başladı.

Sanatçı, bir süre izini kaybettirdi. Bu arada «lekeleme» stili çalışmalarına bir yön verdi. Nino Costa’nın teşvikiyle girdiği bir yarışmada 1861 yılında yaptığı «Magenta Savaşı» adlı eseriyle ödül kazandı. Bu eseri, Floransa Çağdaş Sanat Galerisi tarafından satın alındı.

Böylelikle sanatçının ilk bohem yaşamı sona erdi. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki ne bu başarısı ne de bundan sonraki başarıları Fattori’yi, yaşamı boyunca maddî zorluklardan kurtaramadı.

Sanatçı, savaş ile ilgili büyük ebatta resimler yapmakla beraber daha çok manzara ressamı olarak başarı kazandı. 1868 yılında bir yıl önce yaptığı «Assalto della Madonna Scoperta» adlı eserini sergiledi ve Floransa’daki İtalyan Sergisi’nden 2000 Liret (Bugünkü parayla 20.000 TL’dan fazla) ödül kazanarak ikinci bir başarı daha elde etti. Fattori, maddi sıkıntı içindeydi. Bu nedenle de eserini Eğitim Bakanlığı’na 1000 lirete mukabil rehin bıraktı. Amacı iyi bir müşteri bulup tabloyu satmaktı. Bu tablonun karşılığında kendisine Şövalye Haçı nişanı vermek istediler. Fattori, ömrü boyunca nişan, madalya ve benzeri onur verici ünvanları umursamadığından bu nişanı kabul etmedi. Bir süre sonra 1000. lireti ödeyip tablosunu rehinden kurtardı ve Livorno Resim Müze Galerisi’ne iyi bir fiyatla sattı.

Sanatçı, 1860-1869 yılları arasındaki dönemi Floransa ve Livorno arasında geçirdi. 1869’da Akademi’ye girdi; kendine bir kariyer yapmaya başladı. Bu arada Livorno’ya gittikçe arkadaşı Diego Martelli’nin yanında kalıyor ve Toscana çevresinde resimler yapıyordu.

Daha sonra Mart 1867’de ilk karısı tüberkülozdan ölünce, sanatçı zamanım Akademi ve ev arasında geçirmeye başladı. 1875’de Paris’e gitti ve oradan sadece Manet’e ait izlenimlerin etkisinde kalarak döndü. 1868 ile 1896 yılları arasında sanatını bütün dünyaya duyurarak birçok madalya ve diploma kazandı.

Fattori, 1886 yılında Bakanlık tarafından senede 240 liret gelirle Akademi’nin resim profesörlüğüne tayin edildi. Bu, onun ilk hakiki başarısıydı. Çünkü artık maddi sıkıntılar geride kalacaktı. Yaşamının son yıllarında öğretim, sanatçının çok zamanım alan fakat önde gelen zevklerinden biri oldu. Sanatçı ikinci karısının da ölümü üzerine teselliyi üçüncü karısında buldu. En başarılı portrelerini karışma ithaf etti. Sanatçı, 30 Ağustos 1908’de Floransa’da hayata gözlerini yumdu.

giziroğlu, giziroğlu emlak, kahramanmaraş emlakçı, kahramanmaraş emlak
gölbaşı kombi servisi, gölbaşı kombi tamircisi, gölbaşı kombi arıza
beypazarı yöresel ürünleri, beypazarı yöresel ürünler, beypazarı yöresel