ressamlar, ünlü ressamlar
facebook
twitter
pinterest
google plus
google plus
google plus
Ünlü Ressamlar

Thomas Gainsborough Hayatı

Bir kumaş tüccarının beşinci çocuğu olan Thomas Gainsborough, 14 Mayıs 1727 tarihinde Suffolk’ta Sudbury şehrinde dünyaya geldi.

Çocukluğundan itibaren resme ve resim sanatına karşı bir tutkusu olan Thomas, 1740 yılında, henüz onüç yaşında iken sanat çalışmaları için Londra’ya gitti. Bu şehirde deneylerle dolu hareketli bir sekiz yıl geçirdi. Bu arada Fransız rokoko portrecisi Gravelot ile ve 1746’da Francis Hayman ile tanışıp arkadaş oldu. Bu arkadaşlıkların sonucunda her iki sanatçının da etkisinde kaldı.

Bununla beraber Gainborough’un esas amacı manzara resmi yapmaktı. Ve bu amaçla da daha mesleğinin başlarında peyzajcılığa yöneldi.

11 Mayıs 1748’de, sanatçı büyük bir önem verdiği «Certosa» tablosunu «Bulunmuş Çocuklar’ı Terbiye Enştitüsü»ne hediye olarak verdi.

Bir İngiliz sanatçısı için peyzaj yaparak yaşamak olanaksızdı. 1748 yılı sonbaharında Suffolk’a dönen Gainsborough, portreciliğe yöneldi ve bu alanda isim yaptı. Bu arada peyzajları da ihmal etmiyordu. Bununla beraber meydana getirdiği manzara resimlerinin sayısı, eserlerinin arasında az bir yer tutuyordu.

Gainsborough bir süre, doğduğu şehir olan Sudbury’de yaşadı. Fakat birkaç yıl sonra, muhtemelen 1750 yıllarında, kendisine daha geniş olanaklar sağlayan Ipswich’e yerleşerek 1759 yılının sonuna dek burada kaldı. Aynı yılın Ekim ayında daha kalantor daha zengin müşteriler bulmak umuduyla termal banyolar şehri olan Bath’e gitti. Burada karşısına birçok müşteri çıktı, eser siparişleri hissedilir şekilde artıyordu. Sanatçı, 1758 yılında yarım portre yapmak için 15 ghinee istiyordu. 1760 yıllarında ise aynı iş için 40, on yıl sonra ise 60 ghinee alıyordu.

1744 yılına dek Bath’te kalan sanatçının tekniği günden güne gelişti. Sıcak ve zengin renk tonlarıyla yaptığı portrelerinde Van Dyck sanatının etkileri görülmekteydi.

1761 yılında Londra Sanat Cemiyeti’nde eserlerini sergileyen sanatçı, 1768 yılında kurulan Kraliyet Akademisi’nin tek kurucu Üyesi oldu. Gainsborough, bu arada eserlerinden birinin konacağı yer nedeniyle Kraliyet Akademisi idarecileriyle ihtilafa düştü ve 1773 yılından itibaren üç yıl süreyle Kraliyet Akademisi’nin tertip ettiği sergilere katılmadı.

1774 yazında kesin olarak Londra’ya yerleşti. 1777’de Kraliyet Akademisi ile yeniden anlaşarak bir sergi hazırladı. Bu arada Kraliyet ailesinden bazı siparişler aldı. Sanatçı, portreciliğindeki üstün kabiliyet nedeniyle o devrin tek gerçek portrecisi Reynolds‘a rakip gösterilmeye başlandı. 1780 yıllarında sıkı bir çalışma dönemine giren Gainsborough, Georges III ve Kraliçe Carlotta’nın portreleri ile birlikte kırsal yaşamdan alınmış romantik, fantastik, sanat yönü kuvvetli ilk peyzajını da Kraliyet Akademisi’ne gönderildi.

1784 yılında, Kraliyet Akademisi ile tekrar ihtilafa düşen Gainsborough bu kez eserlerini toplayarak kesin olarak Akademi’den ayrıldı ve 1784 Temmuzunda Pall Mall’daki kendi evi Schomberg House’da özel bir sergi açtı. Sanatçı, bu sergiyi, 1778’in Ağustos ayında Londra’da ölünceye dek her yıl tekrarladı.

Gainsborough, Reynolds ve onsekizinci yüzyılın portrecilerinin büyük bir çoğunluğundan farklı olarak drapej ve fon gibi önemli olmayan kısımlarda hiçbir yardımcı kullanmadan çalıştı. Sanatçının tek öğrenci ve asistanı, torunu Gainsborough Dupont (1754-1796) olmuştur.

Gainsborough, her konuyu soylu bir biçimde yorumlayan bir resim ustasıdır. Portrelerinde kadınları kibarlaştırır, inceltir, saçlarının çekiciliğini, giysilerinin güzelliğini ortaya koyar, göz kapaklarını anlamlı bir biçimde kısar ve gözleri hayat dolu bir bakışla canlandırırdı.

giziroğlu, giziroğlu emlak, kahramanmaraş emlakçı, kahramanmaraş emlak
gölbaşı kombi servisi, gölbaşı kombi tamircisi, gölbaşı kombi arıza
beypazarı yöresel ürünleri, beypazarı yöresel ürünler, beypazarı yöresel